HAVLÍK FERDINAND (orchestr)          

■ BIO ■ DISKOGRAFIE  SINGLY  ALBA  KOMPILACE  VIDEO  TISK ■ KNIHY ■ JINÉ 

 

 

2013 / 4. LISTOPADU

ZA FERDINANDEM HAVLÍKEM

Ve Velké obřadní síni v pražských Strašnicích byl dnes slavnostně pohřben pan Ferdinand 
Havlík, hudebník, skladatel, aranžér a spoluzakladatel divadla Semafor.

Narodil 17. června 1928 v Brně. Miloval jazz a swing a od čtyřicátých let hrál s různými kapelami. V roce 1959 mu Jiří Suchý nabídl spolupráci a od té doby působil v Semaforu jako kapelník. Hrál především na klarinet, ale byl rovněž hudebním aranžérem, skladatelem a občas i hercem. Složil hudbu ke hrám jako Smutek bláznivých panen, Sladký život blázna Vincka, Zuzana v lázni či Doktor Johann Faust. Asi nejslavnější je dodnes Kytice.
     Také nahrál hudbu ke kultovním filmovým snímkům Miloše Formana Černý Petr (1966) a Lásky jedné plavovlásky (1965), později se autorsky rovněž podílel na „semaforském“ filmu Jonáš a Melicherová (1986). V rozhlase nahrával hity Evy Pilarové, Waldemara Matušky, Karla Gotta a dalších. Coby příležitostný herec se objevil ve filmech Letiště nepřijímá (1959), Kdyby tisíc klarinetů (1964), Mučedníci lásky (1966), Matěji, proč tě holky nechtějí (1981), Láska na druhý pohled (1981) nebo Slavnosti sněženek (1983). Poslední prací Havlíka pro Semafor byla hudba k představení Víkend s Krausovou v roce 1995, poté  z divadla odešel. Dál však vystupoval zejména se svou skupinou Swing Band, kterou založil v roce 1977 a jejímž jádrem byli muzikanti ze semaforského orchestru. 
     V posledních letech měl velké zdravotní potíže, trpěl na páteř a také prodělal zápal plic. Nemohl nikam chodit ani pracovat. V Semaforu byl naposledy před pěti lety, kdy slavil osmdesáté narozeniny. Pan Havlík zanechal v kulturním světě za sebou výraznou stopu, čest jeho památce!

 

2013 / 28. ŘÍJNA

FERDINAND HAVLÍK ZEMŘEL

V noci na 28. října zemřel ve věku 85 let v Praze kapelník orchestru pan Ferdinand Havlík. Vlastně celý život strávil v Divadle Semafor a byl autorem mnoha skladeb včetně hudby ke hře Kytice. Poslední rozloučení s hudebním skladatelem, klarinetistou a spoluzakladatelem Divadla Semafor proběhne 4. listopadu od 10.00 ve Velké obřadní síni v pražských Strašnicích.